T.C. Sağlık Bakanlığı
İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi
Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Koroner Yoğun Bakım Ünitesi


         Koroner Yoğun Bakım Üniteleri, kalp hastalığı açısından ciddi hayati risk altında olan hastaların sürekli yoğun olarak yakından takip edildikleri hayati bulgularda oluşacak en ufak bir değişikliğin saptanarak anında müdahale edildiği özelleşmiş birimlerdir.

         Koroner Yoğun Bakım Ünitesi son teknoloji ve modern cihazlarla donatılmış olup her hasta için hasta başı monitörler ile elektrokardiyografi, kan basıncı, nabız, kan oksijen düzeyi, vücut ısısı ölçümlerini devamlı olarak yapılmakta bu özellikler merkezi olarak aynı anda ana bankoda da izlenmektedir.

         Hastanemiz Koroner Yoğun Bakım Ünitesi hastanın konforuda gözönüne alınarak en iyi şekilde dizayn edilmiş olup, ihtiyaca en iyi cevap verilebilecek şekilde kurulmuştur.

         Koroner yoğun bakım ünitesi kalp ve damar hastalığı nedeniyle acil müdahale gerektiren hastaların (kalp krizi, kalp blokları, hayatı tehdit eden ritm bozuklukları, ciddi kapak hastalıkları gibi) tedavi ve takibi yapılmaktadır.

         Hastalarımıza ihtiyaç halinde geçici Kalp Pili, Kalp Akciğer Kataterlerinin konulması da dahil her türlü acil işlem 24 saat aralıksız yapılabilmektedir. Solunum desteğine ihtiyacı olan hastalar da her an solunum aletine bağlanarak yakından takip edilmektedir.

         Koroner yoğun bakımımız 27 yatak ile asistan ve uzman doktorlar ve yoğun bakım hemşireliği sertifikalarına sahip çok sayıda hemşire ile hizmet vermektedir.

         Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde ziyaret hastaların sağlığı ön planda tutularak belli saatler içine alınmıştır. Ancak hastaların ihtiyacı da göz önünde tutularak gerekli ek uygulamalar yapılmaktadır.